Energy2car מובילים את הדרך לכבישים ירוקים

עמדת טעינה אולטרה מהירה: כמה עולה? עד כמה מהירה?

תחום עמדות הטעינה מהווה חלק בלתי נפרד מעולם הרכבים החשמליים, שכן ללא עמדות אלו הרכבים החשמליים לא יכולים לזוז לשום מקום. כמו כן, בתוך תחום זה, סוג עמדות הטעינה שהכי פחות מדברים עליו הוא עמדת טעינה אולטרה מהירה, שכן מדובר בעמדת טעינה ייחודית. למה היא כל כך מיוחדת ובמה בדיוק מדובר? יצאנו לבדוק!
עמדת טעינה חשמלית

על עמדות טעינה לרכבים חשמליים כבר שמעתם?

שוק הרכבים החשמליים נכנס לדרכים במדינת ישראל בעוצמה חזקה בשנים האחרונות, ולצידו נכנסו גם עמדות הטעינה השונות. באופן בסיסי, קיימים 3 סוגים של עמדות כלהלן:

  1. עמדה ניידת – עמדת הטעינה הבסיסית ביותר, מורכבת מכבל טעינה שמגיעה לרוב יחד עם רכישת הרכב, ומאפשר טעינה דרך שקע החשמל הביתי.
  2. עמדת טעינה מהירה – מדובר על עמדת הטעינה הקבועה השכיחה ביותר שמתאימה לכל סוגי הרכבים באשר הם. עמדה שמורכבת מיחידת בסיס נייחת שמחוברת לתשתית החשמל, ואליה מחובר כבל טעינה עבור טעינת הרכב.
  3. עמדת טעינה אולטרה מהירה – עמדת הטעינה המיוחדת ביותר, מדובר על עמדת טעינה שמסוגלת להטעין את הרכב במהירות רבה, אך בשל עוצמתה אינה מיועדת לכל רכב. על עמדה זו, נדבר בהרחבה היום.

רכב נטען בתחנת הטעינה לרכב חשמלי

כך פועלות עמדות הטעינה האולטרה מהירות

רגע לפני שנתקדם ונדבר על הנושאים הפרקטיים עבור נהגי החשמליות השונים, בואו נבין מהו אופן הפעולה של עמדת טעינה אולטרה מהירה, המאפשר לה להיות כזו.

אם כן, בניגוד לשאר עמדות הטעינה, עמדת טעינה אולטרה מהירה פועלת בהספקים גבוהים מאוד של חשמל, כלומר מזרימים הרבה אנרגיה לסוללת הרכב החשמלי בכל זמן נתון. את היכולת הזו, יכולות עמדו הטעינה לבצע הודות לכך שהן פועלות על בסיס זרם ישר, או כפי שנהוג לקרוא לו "זרם DC".

מהירה או אולטרה מהירה: מה ההבדלים במהירויות ההטענה השונות?

לאחר שהבנו אילו עמדות טעינה קיימות, בפרט הבנו כיצד עמדת טעינה אולטרה מהירה פועלת, אי אפשר שלא לערוך השוואה בין המהירויות של עמדות הטעינה השונות, ומשך הזמן שלוקח לכל אחת מהן להטעין את הרכב.

סוג עמדת הטעינה טווח זמנים בהתאם למהירות הטעינה ממוצעת
עמדת טעינה רגילה בין 10 ל-20 שעות עבור טעינה מלאה
עמדת טעינה מהירה בין 5 ל-9 שעות בעמדה זו עבור טעינה מלאה
עמדת טעינה אולטרה מהירה בין 20 דקות לחצי שעה עבור טעינה של 80%!

לאילו רכבים מתאימה עמדת טעינה אולטרה מהירה?

רבים נוטים לחשוב שמאחר שעמדות טעינה אולטרה מהירות מזרימות הספק גבוה, סוללת הרכב שלהם לא תעמוד בכך ובהתאם תיהרס. ובכן נרגיע אתכם שלא כך הדבר, אך בהחלט מומלץ להגיע בעמדה אולטרה מהירה לטעינה של כ-80% ולא 100%, מטעמי בריאות חיי הסוללה.

אז איך בכל זאת אפשר להבדיל בין רכבים שיכולים להטעין את עצמם בעמדה אולטרה מהירה? ובכן בגדול, כל רכב יכול לעשות זאת, ההבדל היחיד בין רכבים שונים במדינת ישראל הוא סוג מחבר הטעינה ברכב.

  1. CCS2 – מחבר הטעינה הנפוץ ביותר בארץ. מדובר בחיבור הטעינה שמקורו באירופה והוא מהווה תקן אחיד בין כלל היצרניות האירופאיות השונות כגון מרצדס, פיג'ו, BMW, אאודי, רנו, סיטרואן ועוד. חיבור זה מתאים גם עבור טעינה מהירה וגם עבור אולטרה מהירה.
  2. CHAdeMO – באמריקה וביפן, יצרניות הרכב עדיין מבדילות בין מחברי הטעינה של העמדות השונות, ולכן קיים ברכבים שלהן חיבורי טעינה נפרדים, כאשר חיבור זה מהווה את החיבור של עמדת הטעינה המהירה ברכבים כגון ניסאן, לקסוס ועוד.

נוסיף במשפט, כי קיים חיבור נוסף ייחודי עבור רכבי טסלה בפרט, אך חיבור זה נפוץ בארצות הברית בלבד. בארץ ובאירופה, רכבי טסלה מגיעים עם החיבורי האירופי, CCS2.

עם היד בארנק: כמה עולה להטעין רכב חשמלי בעמדה אולטרה מהירה?

לאחר שהכרנו את כל מה שנדרש, הדבר האחרון עליו נותר לדבר הוא עניין המחיר, בשאלה כמובן "כמה עולה להטעין רכב חשמלי בעמדת טעינה אולטרה מהירה?". ובכן מחיר הטעינה בעמדה שכזו הוא מן הסתם הגבוה ביותר מבין כלל העמדות, שכן הוא מספק את הביצועים הטובים ביותר.

מי מכם שאינו יודע, צריכת החשמל הכללית ובהתאם גם צריכת החשמל בעת טעינת רכב חשמלי, נמדדת ביחידות מידה הנקראות קילוואט-שעה (קוט"ש).

עבור עמדות טעינה אולטרה מהירות, העלות לקוט"ש בודד נעה בטווח של 1.5 ש"ח עד 2.5 ש"ח, כאשר הממוצע כמובן עומד על 2 ש"ח עבור קוט"ש אחד.

מפת עמדות טעינה: איפה ניתן למצוא עמדת טעינה אולטרה מהירה?

לסיכום, את עמדת הטעינה האולטרה מהירה כנראה שלא תמצאו בבתים הפרטיים, שכן מדובר בעמדה המתאפיינת במהירותה כמובן, ולכן אין בה צורך ביתי. כמו כן, התקנתה מעט מורכבת ולכן רבים אינם יכולים לבצע זאת באופן פרטי.

אז בפעם הבאה שאתם רוצים להטעין את הרכב שלכם בעמדת טעינה אולטרה מהירה, בדקו איפה בדרך שלכם יש אחת כזו בעזרת מפת עמדות טעינה, וכמובן אל תשכחו לבדוק את סוג החיבור של הרכב שלכם. נסיעה טובה!

רוצים להתייעץ עם חשמלאי מוסמך לפני רכישה או התקנה של עמדת טעינה בחינם? צור קשר

תוכן עניינים

מאמרים אחרונים

רכב חשמלי קטן

רכב חשמלי קטן: ליהנות מטכנולוגיה על גלגלים בהתאמה אישית

רכישת רכב חשמלי בארץ היא מזמן לא דבר נדיר, ורבים מהישראלים כבר נהנים מהטכנולוגיה על גלגלים בדרכים רבות. עם זאת, השימוש ברכב חשמלי "רגיל" אינו תואם בכל מצב את הצורך של חלק מהנהגים, אשר מוצאים כפתרון טוב יותר, את הנהיגה ברכב חשמלי קטן. מה זה בדיוק אומר, כמה זה עולה ומה ההבדלים בין רכב קטן למשפחתי? על כל זאת ועוד נדבר היום. אז קדימה, הדקו חגורות ובואו נצא לדרך!

קרא עוד>
אישה מחזיקה כוס שתיה חמה נשענת על רכב חשמלי לבן

רכב חשמלי קיה בדגמים חדשים: קיה מעלה הילוך

לאור התוכניות המשתנות והקצב שיורד לאיטו במקצה אספקת הרכבים החשמליים לארץ, גם חברת קיה מתוכננת לבצע שינוי תוכניות בכל הקשור לרכב חשמלי קיה, והיא תתחיל להשיק מגוון רחב יותר של דגמים היברידיים חדשים בשנים הקרובות. לצד כל זאת, היא לא מתכננת להוריד באופן משמעותי את הרגל מהגז, ולצד הדגמים ההיברידיים ישנם לא מעט רכבים חשמליים חדשים שעומדים לצאת לשוק. איך זה בדיוק הולך להראות? יצאנו לבדוק וחזרנו עם התשובות הבאות.

קרא עוד>
עמדת טעינה חשמלית

עמדת טעינה אולטרה מהירה: כמה עולה? עד כמה מהירה?

תחום עמדות הטעינה מהווה חלק בלתי נפרד מעולם הרכבים החשמליים, שכן ללא עמדות אלו הרכבים החשמליים לא יכולים לזוז לשום מקום. כמו כן, בתוך תחום זה, סוג עמדות הטעינה שהכי פחות מדברים עליו הוא עמדת טעינה אולטרה מהירה, שכן מדובר בעמדת טעינה ייחודית. למה היא כל כך מיוחדת ובמה בדיוק מדובר? יצאנו לבדוק!

קרא עוד>

תפריט נגישות

Energy2car

השאירו פרטים ונציג אנרג'י טו קאר יחבר אתכם למתקין הזול ביותר!

או שלחו הודעה עכשיו

Energy2car

השאירו פרטים ונציג אנרג'י טו קאר יחבר אתכם למתקין הזול ביותר!

או שלחו הודעה עכשיו