Energy2car מובילים את הדרך לכבישים ירוקים
מטען לרכב חשמלי מחובר לרכב חשמלי

טעינת רכב חשמלי 

קניתם רכב חשמלי? אולי בעצם קיבלתם רכב חשמלי במתנה? שמעתם שאחת ממתנות הגיוס היותר נפוצות בישראל היום היא רכב חשמלי?! תארו לעצמכם, איזה כיף זה לקבל 'טסלה' עטופה בסרט עם מפתח בסטייל, להיכנס ל'חללית' הקסומה הזו, להניע, ולהקשיב לנסיעה השקטה לה על מלא-מלא😊. אם יש לכם רכב חשמלי, חשוב שתכירו מקרוב את כל הנושא של טעינת רכב חשמלי. יש הרבה אפשרויות לטעינת רכב חשמלי, גם באופן פרטי וגם במרחב הציבורי וכדאי שיהיה לכם איזשהו רקע בנושא על מנת שתדעו להתנהל ביעילות לגבי זה ולחסוך לכם הרבה זמן וכסף. 

סוגי טעינות לרכבים חשמליים – טעינת רכב חשמלי

יש היום מגוון אופציות ואמצעים להטענת מכונית חשמלית, יש פתרונות קבועים ויש ניידים. הם מתחלקים ל-4 קטגוריות עיקריות:

 • עמדת טעינה ביתית
 • עמדת טעינה ציבורית
 • עמדת טעינה אוניברסלית (ג'נרית, מותאמת לכל סוגי הרכבים החשמליים)
 • מטען נייד לרכב חשמלי

איזה סוגי הטענה/טעינות מוצעים בשוק לרכבים חשמליים?

6 מאמצעי ההטענה לרכב חשמלי הבולטים שמוצעים היום בשוק: 

 • התקן טעינה נייד AC – עמדת טעינה ביתית, יחסית איטית. השימוש מתאפשר גם עם כבל נייד שניתן להתחבר אליו מכל נקודת חשמל ביתית (חד פאזי). בהרבה מקרים מסופק בעת קניית הרכב החשמלי.
 • עמדת טעינה קבועה בקיר AC מתאימה גם לשימוש חד פאזי גם לתלת פאזי, אחת הנפוצות ביותר בישראל. מותקנת גם בבתים פרטיים, גם במקומות ציבוריים, בנייני מגורים, משרדים ועוד.
 • עמדת טעינה תלת פאזי 22KW שמתאימה לכל סוגי הרכבים בישראל (חיבור Type2) עם הספק טעינה של 32אמפר, נמכרת עם כבל טעינה ארוך של 6 מטר, עם אפליקציית ניהול בלוטוס המאפשרת גם שליטה מרחוק על מועד הטעינה, משך זמן הטעינה ועוד. מתאימה לשימוש גם בתנאי גשם.
 • עמדת טעינה תלת פאזי 22KW  עמדה בעלת עוצמה רבה, הכוללת: מסך גדול במיוחד בגודל 4.3', כרטיסי rfid, אפליקציית wifi לשליטה מרחוק, כבל מובנה באורך 5 מטר.
 • עמדת טעינה תלת פאזי KW 11 בין המתקדמות והמהירות בשוק, עמדה שמתאימה למרבית הרכבים החשמליים בישראל (חיבור 2 Type) מקסימום הספק טעינה KW-16A 11 עמידה בתקן האירופאי המוקפד בעולם   CEמגיעה עם כבל טעינה ארוך של 6 מטר, אפליקציית בלוטוס המאפשרת גם ניהול מרחוק על מועד הטעינה, משך זמן הטעינה ועוד. מאפשרת טעינת 'פלאג אין' או סוללה. מתאימה לשימוש גם בתנאי גשם.
 • מטען נייד לרכב חשמלי – פתרון מעולה למי שרוצה להיות בטוח גם ב'אמצע הדרך' כשאין לידו עמת טעינה זמינה קרובה, לכל צורך טעינה מידי של הרכב, לטיולים, לנסיעות ארוכות, סוג של 'מטען ביטחון'. יש מטענים מסוג DC זרם ישר או AC זרם חילופי, רבים מהם מתחברים לחשמל חד-פאזי ובעלי יכולת של 1-19 קילווט ומתאימים לטעינה של מרבית הרכבים החשמליים המשווקים בישראל. יש מטענים ניידים שמתאימים לכל הרכבים החשמליים: הייבריד, פלאגאין,Type 2 . 

בעקרון, מטען נייד לרכב חשמלי מתחבר לחשמל בקלות ומנקודת החשמל אל הרכב. רבים מהם מתחברים ל'שקע סבתא' המוכנה גן 'סיקון' (שקע בצבע כחול) מטען נייד מסוג כזה יכול להתחבר לאפליקציה לניהול הטעינה בפועל, לבצע מדידה מקוונת של צריכת החשמל בעת ההטענה, להתחבר למוקד שירות טלפוני במידת הצורך, לבצע תשלום בכרטיס אשראי עבור הטעינה. 

מטענים ניידים לרכב חשמלי

בישראל מספר חברות משווקות מטען נייד לרכב חשמלי, ביניהן: Schneider Electric, AutoEnterprise .

אישה מטעינה רכב חשמלי
אישה מטעינה רכב חשמלי

כמה עולה להטעין רכב חשמלי?

אין תשובה חד משמעית לשאלה הזו, כי יש כאן מספר משתנים שמשפיעים על עלות הטעינה, ביניהם:

 1. האם מדובר בטעינה קבועה (או מדי פעם) בעמדת טעינה פרטית אישית
 2. האם מדובר בטעינה קבועה (או מדי פעם) בעמדת טעינה ציבורית
 3. עלות רכישה של עמדת טעינה פרטית
 4. עלות התקנה של עמדת טעינה פרטית
 5. גודל הסוללה, סוג הסוללה
 6. קצב הטעינה

לידיעה כללית באשר לסדרי הגודל של עליות ההטענה: בהטענה בעמדת טעינה ציבורית מדובר בסכומים של פחות או יותר 10 אגורות לקילומטר (המקבילה של זה בעלות תדלוק של רכב רגיל היא כמעט חצי שקל) מחיר טעינת רכב בעמדה ציבורית נע בין 75 אגורות ל- 2 שקלים לקוט"ש. מדובר בחסכון סופר-משמעותי של סביב 60-70% בעלויות

קניית עמדת טעינה פרטית גם היא צריכה להילקח בחשבון כחלק מעלות ההטענה הכוללת. למרות שהקנייה של עמדת הטענה היא חד פעמית. רכישת עמדת טעינה יכולה לנוע סביב 2000-3000 שקלים (לא כולל התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי) כמובן שהעלות משתנה בהתאם לסוג העמדה, ליצרן, וכך הלאה.

מחיר טעינת רכב חשמלי מושפע גם מהיכולות שעמדת הטעינה מספקת. יש עמדות טעינה בסיסיות, ויש עמדות מתקדמות יותר, ועלויות ההטענה בהן משתנות מעמדת טעינה אחת לאחרת.

טיפים כללי – כמה דברים שחשוב לדעת ולשים לב אליהם

 • יש עמדות טעינה שמצריכות התאמת מחבר לישראל – כלומר שקע-כח שמתאים למידת ההספק בארץ (בין 6-16 אמפר) ויש מקרים שאפשר להגדיר את החיבור כך שיתאים לחד-פאזי 10 אמפר.
 • התקינה בישראל דורשת שעמדת הטעינה תהיה צמודה לקיר ותוצב על אזור שטוח יציב (מבחינת קרקע) ושתהיה מחוברת להספק חשמל של בין 7.36KW (חד פאזי) לבין 22KW (תלת פאזי).
 • רוב האפליקציות לניהול עמדות טעינה מאפשרות את הפעולות הבאות: תזמון מראש של מועד הטעינה, קביעת משך זמן הטעינה, הפסקת הטעינה מרחוק בכל שלב, עטינה מקבילה של מספר רכבים (בהתאם לעמדת הטעינה כמובן, ואם היא מאפשרת זאת)תיעוד ההיסטוריה של ההטענות הקודמות ועוד.
 • יש עמדות טעינה שמצריכות פחת A ויש עמדות שמצריכות פחת סוג B שעלותו יקרה יותר. קחו זאת בחשבון.
 • יש עמדות טעינה חכמות שיש בהם מצוי 'שבב תיקון אוטומטי' – רכיב המאפשר ניטור טעויות וטמפרטורות ותיקון טעויות 'על המקום' גם מרחוק ובכך חוסך זמן יקר ועלויות מיותרות.


כמובן שעמדת טעינה פרטית סמוכה לבית מאפשרת זמינות מרבית לטעינת הרכב. אין ספק שי בזה נוחות מרבית וגם חסכון. עלות רכישת עמדת הטעינה והתקנתה היא השקעה לטווח ארוך ומאפשרת ליהנות מטעינה זמינה ונגישה בכל עת וממחירי טעינה מוזלים, ביחס להטענות בעמדות הציבוריות.

יש מספר חברות בישראל שמוכרות עמדות טעינה, המובילות ביניהן: צ'רצ'ינג פויינט, VOLTEC, ADVICE, תדיראן, ספארק פלאג,  Solygana, שנפ, אפקון, איוי אנרג'י, Schneider Electric.

בישראל נמכרות היום עמדת טעינה לבית פרטי/עמדת טעינה פרטית לבית משותף בעיקר בהספק טווחים של 7-22KW . אנשי מקצוע בתחום (ביניהם מהנדסי חשמל, יצרני עמדות טעינה ומתקיני עמדות) ממליצים על קניית עמדת טעינה של KW 22 משום שזו מתקדמת ביותר ובעלת העוצמה הגבוהה ביותר בקטגוריה, שתתאים גם לשימוש בעתיד הרחוק. רכבים חשמליים שיפותחו גם שנים קדימה יוכלו להיטען באמצעותה, כך שקניה שלה מראש תחסוך צורך להחליף עמדה פחות מתקדמת לעמדת KW 22.

החברה לא חייבת בחוק לתחזק את העמדה מהרגע שהיא מוכרת אותה ללקוח. יחד עם זה, מרבית החברות שמספקות עמדות הטענה מספקות גם שירות תחזוקה לניהול שוטף ורציף שלה. כמובן שזה כרוך בתשלום נוסף. בכל מקרה, למרבי עמדות הטעינה יש גם אפליקציית ניהול חכם, כך שאתם יכולים לנהל את עמדת הטעיה בעצמכם באמצעות האפליקציה (לאחר שתקבלו הדרכה בהתאם).

תוכן עניינים

מאמרים מובילים

חשמלאי מתקן לוח חשמל

חשמלאי מוסמך להתקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי

קניתם רכב חשמלי, קניתם עמדת טעינה חשמלית ביתית פרטית משלכם – עכשיו נשאר לכם רק להתקין את עמדת הטעינה, ואתם חופשיים ליהנות מהרכב החדש, מנהיגה כיפית, מנסיעה שקטה, מחיסכון של אלפי שקלי בשנה על הוצאות דלק, שכבר ממש לא רלבנטיות לכם.

קרא עוד »

השאירו פרטים עכשיו ותוכלו לקבל את כל המידע הנדרש לכם על מנת לקבל החלטת קניה נכונה של עמדת טעינה ביתית לרכב חשמלי בהתאמה מקסימלית

צרו איתנו קשר

תפריט נגישות

Energy2car

השאירו פרטים ונציג אנרג'י טו קאר יחבר אתכם למתקין הזול ביותר!

או שלחו הודעה עכשיו

Energy2car

השאירו פרטים ונציג אנרג'י טו קאר יחבר אתכם למתקין הזול ביותר!

או שלחו הודעה עכשיו