Energy2car מובילים את הדרך לכבישים ירוקים

התקנת עמדת טעינה בבית משותף – צעד קטן בדרך לעתיד ירוק

גבר מדבר בטלפון בדרכו לרכב חשמלי מוטען בחשמל

הודות להתקדמות הטכנולוגית המואצת, העולם שלנו צועד בצעדי ענק אל עבר עתיד ירוק יותר -עתיד שבו כלי רכב חשמליים (EVs) הופכים לברירת מחדל, ומבטיחים אמצעי תחבורה נקי, בר קיימא וידידותי לסביבה. עם מספר הולך וגדל של משקי בית אשר בוחרים לאמץ מכוניות חשמליות אל שגרת ההתניידות היום יומית שלהם, הדרישה למתקני טעינה נוחים ונגישים בבתים משותפים הפכה למציאות ממשית שדורשת הסדרה ברורה ופשוטה, התקנת עמדת טעינה בבית משותף.

במדריך זה, המומחים של אנרג'י טו קאר יסבירו לכם מהו ההסדר החוקי החל ביחס להתקנת עמדת טעינה בבית משותף, יסקרו את היתרונות הרבים אשר טמונים בהתקנת עמדת טעינה כזו, יבחנו את השיקולים השונים שיש לקחת בחשבון בטרם התקנת עמדת טעינה, וידריכו אתכם שלב אחר שלב עד שלב ההתקנה המיוחל.

ההסדר החוקי לגבי התקנת עמדת טעינה בבית משותף

חוק המקרקעין מלמדנו כי בעל דירה רשאי לעשות כל שימוש ברכוש המשותף בבית המשותף, ככל שמדובר בשימוש רגיל וסביר, אשר אינו מונע שימוש דומה מיתר דיירי הבית המשותף. לאור המצב החוקי הקיים, עולה השאלה המתבקשת – האם התקנה של עמדת טעינה בבית משותף מהווה שימוש רגיל וסביר ברכוש המשותף, אשר אינו מצריך אישור של אסיפת הדיירים הכללית? 

פרשנות סבירה של החוק מובילה אותנו למסקנה כי הקמת עמדת טעינה חשמלית ברכוש המשותף (לרבות ברכוש המוצמד) היא בבחינת שימוש סביר, בייחוד לנוכח השכיחות הגוברת של כלי רכב חשמליים בעידן של ימינו. 

יחד עם זאת, אין מדובר בקביעה אבסולוטית – כל מקרה לגופו.

כך, למשל, התקנת עמדת טעינה בנסיבות הבאות עלולה להיחשב לבלתי סבירה – 

  • היא מחוברת לתשתית החשמל המשותפת
  • היא מצריכה ביצוע של שינויים ארכיטקטוניים או מבניים, לרבות שדרוג של תשתיות החשמל בבניין
  • היא מונעת מדיירים אחרים התקנת עמדת טעינה משלהם

אישה מדברת בטלפון ליד עמדת טעינה ורכב חשמלי לבן

על כן, אם יש בכם ספק, מוטב לקבל את הסכמת הוועד וכך למנוע אי נעימויות עתידיות. 

שימוש סביר שימוש בלתי סביר
התקנה בשטח מוצמד כמו חנייה פרטית, עם חיבור למונה חשמל פרטי התקנה בשטח מוצמד או משותף, עם חיבור לתשתית החשמל המשותפת
התקנה בשטח משותף, באופן שאינו מפריע לדיירים האחרים ואינו מונע מהם להתקין עמדות טעינה משלהם ההתקנה כרוכה בשדרוג תשתיות החשמל, בקידוחים בקירות התומכים של הבניין, או בפעולות אחרות
העמדה חוסמת גישה של דיירים לבניין או מונעת מהם להתקין עמדה משלהם

 

לקראת הסדרה – התפתחויות צפויות בחקיקה

בימים אלו מגבש בית המחוקקים מתווה סדור בעניין, על דרך של תיקון חוק המקרקעין. על פי התיקון המוצע, בעלי דירות יהיו רשאים לבצע התקנה של עמדות טעינה פרטיות בשטחים המוצמדים, ללא צורך בקבלת אישור האספה הכללית. זאת, ככל שהחיבור יתבצע אל מונה החשמל הפרטי של המתקין, מה שיבטיח הפרדה בין צריכת החשמל הפרטית של בעל העמדה לבין צריכת החשמל הכוללת של הבניין. אין ספק כי הסדר שכזה יפיג את העמימות שאופפת את הנושא כיום וייתן מענה לתהיות הרבות שעולות בסוגייה. 

מה עליי לעשות לפני התקנת עמדת טעינה חשמלית?

בטרם התקנה של עמדת טעינה חשמלית בבית משותף, עליכם לנקוט במספר צעדים מקדימים חיוניים, על מנת להבטיח תהליך חלק ויעיל –

  • בחרו עמדת טעינה חשמלית אופטימלית עבורכם – בחרו בעמדת טעינה אשר תואמת לרכב החשמלי שלכם, ועונה על צרכי הטעינה השוטפים שלכם. בין היתר, שקלו גורמים כגון מהירות טעינה, אפשרויות קישוריות וכל תכונה אחרת שאתם מעוניינים בה.
  • צרו קשר עם ספקי שירות מוסמכים – קבעו פגישה עם אנשי מקצוע מתחום החשמול, על מנת שיבצעו בחינה יסודית של תשתית החשמל שלכם. בחינה זו אמורה לתת לכם תובנות לגבי הקיבולת החשמלית הכוללת של הבניין שלכם, ולגבי צורך בשדרוגים או בשינויים כלשהם בתשתיות החשמל הקיימות.  
  • חשבו על מיקום עמדת הטעינה – חשבו היטב היכן תרצו להתקין את עמדת הטעינה שלכם. נסו להימנע מהתקנה של עמדת טעינה ליד קירות פנימיים, ומקמו אותה במקום נגיש, שלא ידרוש מכם לבצע תמרונים רבים עם הרכב. 
  • בדקו את תשתיות התקשורת – בדקו אם עמדת הטעינה שאתם מעוניינים בה דורשת חיבורים מסוג WIFI או LAN לצורך ניהול וניטור מרחוק. חיבור מרחוק מאפשר אבחון יעיל של תקלות, ביצוע עדכוני תוכנה אוטומטיים, עדכונים שוטפים לגבי נתוני הצריכה שלכם ועוד.
  • שקלו לעשות ביטוח מתאים – עיינו בפוליסת הביטוח העדכנית שלכם, על מנת לוודא כי עמדת הטעינה שלכם מכוסה. 
  • הזמינו חשמלאי מוסמך התקנת עמדת טעינה עבור רכב חשמלי צריכה להתבצע על ידי חשמלאי מוסמך בלבד! החשמלאי יתקין עבורכם מפסק ייעודי בלוח החשמל, ימקם את שקע הטעינה במקום המתאים ויטמיע מתג הגנה מתאים.

התקנת עמדת טעינה חשמלית – הצטרפו למהפכת התחבורה בישראל

אנו, באנרג'י טו קאר, מזמינים אתכם להצטרף למהפכת התחבורה החשמלית, בדרך לעתיד ירוק יותר. אין ספק כי עבור בעלי רכב חשמלי, התקנת עמדת טעינה פרטית בבית משותף היא השקעה נבונה לטווח הארוך – היא מאפשרת לכם לטעון את הרכב במהלך הלילה, חוסכת מכם נסיעות תכופות לתחנות טעינה ציבוריות, ומספקת לכם חוויית טעינה אולטימטיבית ונוחה יותר מאי פעם.

על מנת לוודא כי התהליך עובר בצורה היעילה, המהירה והפשוטה ביותר, המומחים של אנרג'י טו קאר עומדים לרשותכם בכל תהייה ושאלה, ושמחים ללוות אתכם בכל שלב ושלב, עד רגע ההתקנה שכה חיכיתם לו.תוכן עניינים

מאמרים מובילים

חשמלאי מתקן לוח חשמל

חשמלאי מוסמך להתקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי

קניתם רכב חשמלי, קניתם עמדת טעינה חשמלית ביתית פרטית משלכם – עכשיו נשאר לכם רק להתקין את עמדת הטעינה, ואתם חופשיים ליהנות מהרכב החדש, מנהיגה כיפית, מנסיעה שקטה, מחיסכון של אלפי שקלי בשנה על הוצאות דלק, שכבר ממש לא רלבנטיות לכם.

קרא עוד »

השאירו פרטים עכשיו ותוכלו לקבל את כל המידע הנדרש לכם על מנת לקבל החלטת קניה נכונה של עמדת טעינה ביתית לרכב חשמלי בהתאמה מקסימלית

צרו איתנו קשר

תפריט נגישות

Energy2car

השאירו פרטים ונציג אנרג'י טו קאר יחבר אתכם למתקין הזול ביותר!

או שלחו הודעה עכשיו

Energy2car

השאירו פרטים ונציג אנרג'י טו קאר יחבר אתכם למתקין הזול ביותר!

או שלחו הודעה עכשיו